Zážitkově vzdělávací víkend v Rychlebských horách

V rámci projektu Adiktologické ambulance zaměřeného na organizaci volnočasových aktivit určených pro abstinující členy terapeutických skupin jsme v termínu 17.2.-19.2.2017 podnikli první letošní výlet, tentokrát do hor.
Naším cílem bylo město Jeseník a jeho okolí.
Auty jsme nejprve zdolali zasněžené Červenohorské sedlo a poté se ocitli v přírodě Rychlebských hor. S pokračující cestou ubývalo sněhu. Tráva mezi loukami a zákruty lesa měla zvláštní žluto-zelenou barvu, vzduch voněl jarem a všude zpívali ptáci. Atmosféru také podpořilo místo našeho ubytování ve Staré Červené Vodě, ve stylové chalupě na samém konci vesnice. Hned po příjezdu nás přivítala paní domácí, která všem vysvětlila, jak rozdělat oheň ve staré kuchyňské peci. Ubytovali jsme se v útulných podkrovních pokojíčcích.
Páteční večer byl ve znamení večeře ohřáté na peci, buchet, výborného čaje z květů růží a společenské hry Activity. Usínalo se krásně. Čistý vzduch, ticho a klid.
Sobotní den patřil prohlídce Lázní Jeseník. Při každém kroku jsme zhluboka dýchali, jako by nad námi bděl zdvižený prst pana Priessnitze, zasloužilého zakladatele vodoléčby. Obdiv k jeho dílu, houževnaté celoživotní práci, která do Jeseníku přiváděla významné osobnosti z celého světa, nás provázel po celý den. Úkoly pro tento den: lázeňská vyhlídka, čarodějnické muzeum a odpočinek v solné jeskyni.
Následovalo večerní posezení u kamen doprovázené ladnými tóny kytary a popíjením kvetoucího čaje.
V neděli nás čekal přesun do polského Zlotého Stocku, kde jsme navštívili starý důl na těžbu zlata. Ještěže nás provázel český průvodce, jinak bychom si odnesli jen vizuální zážitky. Jedinečné bylo vidět na vlastní oči podzemní vodopád, stejně jako cestovat „rychlovláčkem“. Pak následoval rychlý přesun na návštěvu do Psychiatrické nemocnice v Bílé Vodě. Před dávnými lety se jednalo o zámek kněžny Oranžské. Nyní je zde umístěna psychiatrická nemocnice známá především zaměřením na léčbu závislostí. Naše skupinka měla tu čest v oněch místech poobědvat a setkat se na terapeutické skupině s hospitalizovanými klienty.
Co nám to dalo? Všem střízlivým ještě střízlivější pohled na svět, opětovnou podporu v abstinenci a poznatek, jak je důležitá prevence relapsu, kontakt s abstinujícími lidmi i kvalifikovanými profesionály.
Děkujeme za přívětivé přijetí personálem v Bílé Vodě a všem účastníkům za příjemnou atmosféru během celého pobytu!
Pracovnice AmbulanceIMG_2413IMG_2330IMG_2316IMG_2302