24.06.2025

Pokud se ocitneme v situaci, kdy nevidíme žádná východiska a padá na nás úzkost a strach, může být obtížné najít cestu ven. Abychom podobným beznadějným chvílím předešli, může nám pomoci zůstat střízlivý vlastní krizový plán – tedy návod, jak se zachovat v náročné situaci.

Jak zůstat střízlivý

Předejděte selhání díky vlastnímu krizovému plánu

Tento plán neslouží k tomu, abychom předvídali nebo přivolávali krizové situace, ale k tomu, abychom jim dokázali předcházet a lépe je zvládnout. Je určen právě pro chvíle, kdy nejsme schopni racionálně uvažovat, ale potřebujeme jednat. Stejně jako evakuační plán v domě při požáru, má i krizový plán vést k rychlému a účinnému řešení.

Krizový plán se sestavuje také proto, abychom se vyhnuli situacím, které by mohly vést k relapsu (k porušení abstinence od návykové látky). Vytvořit si jej můžete sami doma – stačí se zamyslet nad tím, co by vám v obtížných chvílích skutečně pomáhá.

Na jednotlivé body si odpovězte a sepište je na papír. Tento papír si pak můžete nechat někde u sebe, případně s ním seznámit vaše blízké, aby věděli, jak Vám mohou pomoci:

  1. Co by se muselo stát, abych měla chuť užít návykovou látku? V jakých situacích pro mě byla daná návyková látka úleva? (Například: večírek, oslava, kde se daná návyková látka užívala, hádka v rodině, dlouhodobá únava atd.). Tak zjistíme, jakým situacím bychom se měli vyvarovat, případně jak se na ně připravit dopředu.
  2. Jak poznám, že mi není dobře? Jak se to projeví fyzicky a psychicky? (Například: Začnu cítit smutek, frustraci, nic mě nebaví, bolí mě hlava, cítím tlak na hrudi…)
  3. Co mi pomáhá, když mi není dobře? (Například: fyzická aktivita, cvičení, tělesná práce, četba, hudba, péče o zvíře, vaření, odpočinek – kvalitní spánek, dechové cvičení…)
  4. Koho můžu kontaktovat, když se necítím dobře/Když se ocitnu v rizikové situaci? Komu můžu zavolat? (Například: partner, rodiče, sourozenec, někdo další z rodiny, linka důvěry, terapeut, adiktolog). Je dobré si napsat konkrétní osoby a telefonní čísla.
  5. Co udělám, když dojde k relapsu? U tohoto bodu je důležité si uvědomit, že relaps je přirozenou součástí závislosti, tedy nebrat to jako selhání, ale co nejrychleji se vzpamatovat a takové chování zastavit. (Například: nezůstanu sám/sama, zavolám hned na národní linku pro odvykání: +420 800 350 000, zavolám terapeutovi, adiktologovi, psychiatrovi, objednám se na terapii, nebo na detox, nastoupím do ústavní léčby…)
  6. Vzkaz ode mě pro mě: Co bych si vzkázal/vzkázala v situaci, kdy mi není dobře/nebo selžu? Zde si doplňte nějaké vlastní motto, nebo heslo, které Vás podpoří na cestě k abstinenci a které si můžete připomínat každý den.

Potřebujete pomocnou ruku?

Kromě standardních terapií v naší ambulanci nabízíme i možnost online konzultace z pohodlí vašeho domova

Zdroje:

  • Nešpor, Karel. Zůstat střízlivý: praktické návody pro lidi, kteří mají problém s alkoholem, a jejich blízké. Brno: Host, 2006. ISBN 80-7294-206-9. Dostupné z: https://www.drnespor.eu/tyka06e.pdf

logo Olomouclogo Olomoucký krajlogo Ministerstvo zdravotnictví České republikyspolupracujeme Úřad vlády České republiky

Projekt je financován dotační podporou Statutárního města Olomouce, Ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.