15.01.2024

Datum 11. 1. 2011 je datem významným. Je totiž spojeno s jedním pilotním projektem, který neskončil záhy, ale úspěšně trvá už více jak desítku let. Na úplném počátku byla iniciativa lékařky Jany Bolkové a podpora p. primáře Zdeňka Faldyny a staniční sestry Kateřiny Havránkové. Záměrem bylo pozvat ke společné debatě bývalé pacienty detoxu Vojenské nemocnice v Olomouci a zjistit jejich zájem o pravidelné setkávání zaměřené na podporu střízlivého života a sdílení. Prvního setkání se tehdy zúčastnilo 19 členů. Všichni měli zájem se svou nemocí nějak aktivně pracovat a byli zvědaví, co schůzka přinese. Nikdo neměl jistotu, jestli se vůbec vznik skupiny podaří zrealizovat. 

Letos, po 13 letech, mohu s hrdostí rekapitulovat, že se práce podařila. A mám z toho upřímnou radost. 

Skupina se scházela nejprve na neformálním místě, poté (od roku 2015) v prostorách nově vzniklé Adiktologické ambulance prevence a léčby závislostí, Olomouc. Dnes je  již zcela samostatnou, na adiktologické ambulanci nijak nezávislou, jednotkou. Je hmatatelným důkazem toho, že KDYŽ VÍME PROČ, NAJDEME VŽDYCKY CESTU JAK.

Původní cíl vztahující se k  podpoře abstinence a zvládání běžných i náročných životních událostí fungoval od začátku a trvá stále. 

S optimistickou nostalgií vzpomínám na společné zážitky, výlety, Mikulášské nadílky a přeji Skupině pevný krok na další společné cestě. 
S pozdravem, MUDr. PhDr. Jana Bolková

logo Olomouclogo Olomoucký krajlogo Ministerstvo zdravotnictví České republikyspolupracujeme Úřad vlády České republiky

Projekt je financován dotační podporou Statutárního města Olomouce, Ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.