Jsem alkoholik. Už od šestnácti let pro mě pití znamenalo především jakýsi most do stavů klidu, pohody, radosti, zvýšeného sebevědomí. Zpočátku mi stačilo jen pár piv a vydrželo to tak dlouho. Bylo velmi snadné zlepšit si náladu, nebo zmírnit stres, uvolnit se pomocí alkoholu. A když nastala nepříjemná chvilka, z možností, jak ji vyřešit, jsem zvolil tu jednoduchou a zároveň nebezpečnou – kašlu na to a uvolním se = napiji se. Tuto „dovednost“ jsem dotáhl tak daleko, že jsem veškerý volný čas průběžně popíjel a nebyl často pro mě problém pít i v zaměstnání (jsem voják). Na závěr své alkoholové éry jsem denně vypil 2-4 litry levného vína nebo láhev levného tvrdého. Ale k tomu jsem vedl naoko spořádaný rodinný život, své okolí jsem klamal velmi dobře. Sám sebe ostatně také. Nicméně uvnitř mě narůstalo pnutí, které muselo vznikat mezi falší a pravdou, které se od sebe neustále rychleji vzdalovaly. A to pnutí jsem pociťoval stále intenzivněji. Což jsem opět „uklidňoval“ pitím. Začarovaný kruh a já byl čarodějem i začarovaným uvnitř. Jenomže ta vzrůstající energie z pnutí musela ven a alkohol ji prostě vymazat nedokázal. Takže jsem začal vše házet za hlavu: manželku, děti, kamarády, sám sebe. Nakonec by zůstal jen alkohol. Ale zároveň s tímto vývojem se uvnitř mě začalo rodit i něco jiného, touha přestat pít. A bušila čím dál víc na dveře mého vědomí. Jednoho večera jsem poznal, že to sám nezvládnu. Následující den jsem navštívil lékaře, a pak pokračoval v léčbě na 3 měsíce v léčebně v Kroměříži. Tam jsem se dozvěděl, že alkoholismus nepřejde po pár měsících ani letech, že po prvotní pomoci odborníků se zodpovědnost sama za sebe vrátí opět do mých vlastních rukou a jen na mně záleží, co bude dál.

Alkoholikem jsem. Toto si uvědomuji ne proto, abych se cítil hůře a litoval se, ale proto, abych žil pravdivě a skutečně. Protože upřímný vztah k sobě samému mi dodává sebevědomí a odrazem pěkného vztahu k sobě jsou i pěkné vztahy s blízkými. Cesta, kterou jsem si zvolil, není jednoduchá jako ta předchozí, přestat pít je těžké a udržet si abstinenci ještě těžší, ale odměna se začíná dostavovat záhy. Už dokážu mít radost z maličkostí, aniž bych k tomu potřeboval oblbnout mozek nějakou chemikálií, všímám si svého okolí, učím se život prožívat.

A nejsem už sám. Na této cestě se mohu potkávat i s lidmi, kteří mi rádi pomohou poznat sebe, poznat pravé důvody mého pití, mohu se setkávat s lidmi, kteří mají podobnou zkušenost. A všichni tito lidé mi mohou být oporou, když mám slabou chvilku a přijde na mě chuť si život „zjednodušit“ a napít se alkoholu. Proto docházím pravidelně na skupinovou i individuální psychoterapii v Adiktologické ambulanci v Olomouci, proto stále navštěvuji léčebnu v Kroměříži při setkání bývalých klientů. Především skupinová psychoterapie je pro mě přínosná, jelikož jsem vždy měl problém v komunikaci s druhými lidmi. Zde mám možnost bezpečně si popovídat o svých touhách po alkoholu, o věcech, které mě trápí a také se podělit o radost s lidmi, kteří vědí, o čem mluvím. Časem jsem také začal navštěvovat individuální psychoterapii, jelikož postupně vycházejí na povrch skutečnosti o mě samotném, o kterých jsem neměl ani tušení, že jsou mou součástí a že se jimi mnohdy nevědomě řídím. A tento druh terapie mi velmi pomáhá naučit se poznávat sám sebe a zacházet se stránkami své osobnosti, které se mi nelíbí, nebo jsou pro mě nové.

Jsem rád, že žiji, a děkuji za příležitost, která se mi naskytla.

logo Olomouclogo Olomoucký krajlogo Ministerstvo zdravotnictví České republikyspolupracujeme Úřad vlády České republiky

Projekt je financován dotační podporou Statutárního města Olomouce, Ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.