Zdravím všechny, alkoholiky, abstinující alkoholiky, ale taky i ostatní lidi bojující s nějakou formou závislosti.

Je mi 49 let a můj příběh začal před 30 lety nebo to bylo ještě dříve, nevím přesně, ale někam tam bych to dnes směřoval. Myslel jsem si, že to tak dávno nebylo, ale až dnes vím, že zárodek tomu vznikl již tam, v té době, když jsem si dal své první pivo v životě. Nejtěžší období jsem zažíval asi před 10 lety, tehdy jsem přišel o rodinu, po tom, co si jeden pán usmyslel, že bude lepším partnerem pro mou bývalou ženu. Vinil jsem všechny, ale ne sebe, že to tak dopadlo, ale bylo to v době, kdy už jsem svůj životní stres a občasnou bezradnost ve vztahu fest zapíjel alkoholem, myslel jsem si, že je to nejlepší cesta, jak si odpočinout a zapomenout a to s vědomím, že to přece není problém, dělají to tak skoro všichni. Byl to problém a byl to taky jeden z důvodů, že jsem musel být špatným manželem, že dostal jiný pán šanci mě vystřídat.

Rozvod můj problém zvaný ALKOHOL posunul o krok dále a život se pomalu a jistě stával něčím, co nemám pod kontrolou. Pak to šlo velmi rychle, nová partnerka, problémy ve vztahu, málo lásky, problémy v práci, nepochopení doma, prostě jsem to nezvládal, ale s kamarádem alkoholem a léky na hlavu jsem byl přesvědčený, že to nějak dám. Pravdivost tohoto úsudku byla mizivá, ale to už jsem nedokázal rozpoznat, nešlo to, mé vědomí ovládaly jiné síly. Ztráta důvěry, pití před prací, po práci, o víkendu, prostě pořád, skrývaní se v domnění, že to nikdo nepozná, jaký to omyl, všichni se mi vzdalovali, nemohlo to dopadnout dobře. Pak to přišlo, záchvaty, nezvladatelný třes, hospitalizace na psychiatrii, cítil jsem se sám a myslel jsem, že to stejně brzy skončí, že můj život již pomalu vyprchá. Problém jsem chápal, ale bylo mi to jedno, čekal jsem na pomoc okolí, vždyť jsem toho tolik pro všechny udělal, nyní mám právo na pomoc od ostatních, čekal jsem a alkohol to jen posiloval.

Vše zlomila hospitalizace na DETOXu, kam jsem pro katastrofální zdravotní a psychický stav již musel a paradoxně mě tam přivezla má bývalá žena s mou tehdejší přítelkyní. Tehdy jsem asi dostal od „vesmíru“ poslední šanci a taky jsem měl štěstí na zlaté lidi, které jsem tam, jako lékaře, sestry, ale i pacienty potkal. Zvláštní pocit jsem zažíval, okolí mě slyšelo, pochopení od druhých, žádné obviňování, že si za vše můžu sám, ne, všude jen pomocná ruka ve všech možných formách. Přemýšlel jsem o všem, jako snad nikdy v životě a tehdy jsem pochopil, že cestu ven musím najít v sobě a nečekat na pomoc nejbližších. Zvláštní bylo slyšet příběhy druhých, tolik bolesti, hrůzy ve slovech, tolik zoufalých osudů. Tam jsem si řekl, že hlavně pro sebe a mého syna, musím ven, najít novou cestu, srovnat se a použít poslední síly na obrat.

Odcházel jsem s třemi A, s Antabusem, s pravidelnými pohovory s psychologem Adamem, kde jsem začal hned docházet a s Adiktologií, tak mi to tehdy řekl pan primář, držte se těchto třech A a bude to dobré. Adiktologická skupina měla naštěstí tehdy volné místo, takže jsem začal všechny A hned plnit.

Dnes můžu říci, že DETOX a tři A, to byl zlom a nová energie, pro nový život s novým já, bez toho bych nebyl, kde jsem dnes, kdy jsem již skoro 2 roky abstinující alkoholik. Po těch skoro dvou letech mi zůstalo jen jedno A, tou je Adiktologie a tu bych rád nikdy neopustil, něco mi musí připomínat mou cestu ven, do nového života.

Pokud se mě někdo někdy zeptá na cestu ze závislosti, co změnit a vyskočit ven, tak odpovím, sežeň si psychologa a začni se hledat, běž co nejdříve na DETOX, pokud alkohol, tak nasaď Antabus, strašák je to dobrý, a najdi si Adiktologickou skupinu. Tato kombinace bych řekl je skoro povinná, až potom jsou důležitými pomoc a pochopení Tvých nejbližších, kolegů v práci, ostatních lidí, kteří provázejí Tvůj život. Věci, jako jsou moje tři A, jsou věci pro Tebe, u Tebe to musí začít, toto Ti pomůže sám sebe pochopit, poslouchej příběhy v Adiktologické skupině, pomůžou k dláždění Tvé cesty a odstranění Tvých vnitřních démonů, které dnes řešíš alkoholem nebo jiným povzbuzovačem. Vyzkoušej to, co jsem udělal já, našel jsem se, byla to dobrá cesta, třeba bude i Tvoje, přál bych Ti to.

logo Olomouclogo Olomoucký krajlogo Ministerstvo zdravotnictví České republikyspolupracujeme Úřad vlády České republiky

Projekt je financován dotační podporou Statutárního města Olomouce, Ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.