Tým adiktologické ambulance se při výkonu své práce řídí:
Opírá se o koncept zdraví dle WHO, která definuje zdraví jako stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, nikoliv pouze nepřítomnost nemoci nebo vady.
Informace o pacientovi nejsou poskytovány třetím osobám bez předešlého písemného souhlasu pacienta, kromě výjimek stanovených zákonem.
Služby Adiktologické ambulance jsou veřejně přístupné osobám nad 18 let věku bez rozdílu pohlaví, národnosti, rasy, náboženského vyznání, politického přesvědčení, právního či společenského postavení a socioekonomických možností. Služby jsou pro pacienty přístupné bez ohledu na typ užívané návykové látky či nelátkové závislosti, historii užívání a způsob aplikace návykové látky. Provozní doba je stanovena od pondělí do pátku a je přizpůsobena časovým požadavkům pacientů.
Adiktologické služby nejsou určeny osobám mladším 18 let; osobám se sluchovým handicapem, které si nezajistí tlumočníka do znakové řeči; osobám se zdravotním znevýhodněním vyžadujícím bezbariérový přístup; osobám hovořícím jiným jazykem než českým a slovenským, pokud si nezajistí tlumočníka.
Je respektována volba způsobu života pacienta. Abstinence není podmínkou k využití služeb. Pacient se může svobodně rozhodnout, zda službu využije či nikoliv, využívání služeb je tedy dobrovolné. Pacienti mohou vyjadřovat svou vlastní vůli a podávat podněty, připomínky či stížnosti týkající se nabízených služeb. K pacientovi je vždy přistupováno individuálně a strukturovaně.
Poskytování služby je koncipováno tak, aby pacient řešil svou obtížnou životní situaci sám, případně s adekvátní podporou Adiktologické ambulance. K tomu je efektivně využíván systém individuálního plánování, kde pacient formuluje své osobní cíle.
Služba je poskytována na základě dohody s pacientem. Ctí se jedinečnost každého pacienta a jeho vlastní vůle. Na základě toho je mu nabízena a poskytována služba dle jeho aktuálních potřeb a možností.
Je kladen důraz na propojení adiktologické, psychiatrické, psychologické a sociální péče.
Projekt je financován dotační podporou Statutárního města Olomouce, Ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.