24.09.2024
Porušení abstinence od návykové látky nebo procesu můžeme nazvat různě podle toho, jestli jsme ji porušili jednou – „laps“; vícekrát – „relaps“, nebo užíváme dlouhodobě po přechozí abstinenci – „recidiva“ (neboli návrat onemocnění a rozvinutí všech příznaků závislosti). Za nejvíce ohrožené relapsem se považují pacienti prvních devadesát dní po léčbě. Do jednoho roku opět začne s užíváním přes 60 % lidí, a proto je potřeba zaměřit se v rámci doléčování na prevenci a uvědomit si rizika, která by mohla vést zpátky k užívání.
Relaps nezpůsobuje nedostatečná motivace nebo vůle. Jedná se o fyziologickou odpověď na abstinenční příznaky. Mohou ho vyvolat například vzpomínky z minulosti na užívání návykových látek/procesů nebo zážitky spojené s různými osobami a místy. Tyto vzpomínky často vedou k očekávání, že drogy opět poskytnou úlevu od aktuálního stresu nebo úzkosti a projeví se silnou touhu po opětovném užití.
Pokud se vám stalo, že jste na své cestě „uklouzli“, tak jediným efektivním řešením je pokusit se recidivu rychle zastavit. Zkuste použít metodu negativní motivace a uvědomit si nepříznivé důsledky pokračování v užívání – jaký vliv to bude mít na vaše zdraví, na mezilidské vztahy, na vaši práci. Pokuste se co nejdříve zažádat o pomoc někoho dalšího (blízký člověk, terapeut, linka pomoci) a svěřit se. Neobviňujte se, nezoufejte, na vše se dá najít řešení. Pokud někam na léčbu docházíte doporučuje se po určitou dobu zvýšit intenzitu léčení.
Po zpracování recidivy se můžete zamyslet nad tím, zda pro vás byla něčím užitečná. Abychom recidivám mohli předcházet, je potřeba zlepšit svoji schopnost sebeovládání a nejednat automaticky (zejména v rizikovém prostředí, aby nenastalo bažení). Zkuste si zapsat výhody abstinence a vyhněte se představám, co krásného by vám mohlo nežádoucí chování přinést. Můžete k tomu využít například kartičky s výhodami střízlivosti, fotografii blízkého člověka nebo nějaký váš symbol. Zamyslete se nad tím, zda nemáte doma něco, co by mohlo vaše sebeovládání zhoršit (alkohol, drogy, příliš moc peněz). Nebezpečnými faktory, které mohou zhoršit sebeovládání, může být i práce ve trojsměnném provozu (který narušuje spánek a biologické rytmy), snadná dostupnost alkoholu na pracovišti, neustálý přístup k velkému množství peněz, nebo povinnost často pracovat přesčas.
Jako prevenci můžete využít techniku HALT, která vám bude připomínat, abyste se vyvarovali H – hladu, A – hněvu, L – samotě, T – únavě. Pokud aktuálně zažíváte něco těžkého nebo dlouhodobý stres, nebojte se ozvat nám nebo jiným pracovníkům.
Literatura: