04.10.2023
Milí čtenáři,
v minulosti jste si na našem blogu mohli přečíst článek věnovaný skupinové psychoterapii. V dnešním příspěvku se chceme zaměřit na takzvané svépomocné skupiny.
V dnešním uspěchaném světě se mnoho lidí potýká s různými obtížemi a výzvami. Svépomocné skupiny vznikly jako prostor, kde mohou jednotlivci sdílet své zkušenosti, nalézt podporu a společenství lidí, kteří procházejí podobnými situacemi.
Svépomocné skupiny jsou dobrovolné shromáždění jednotlivců, kteří se sdružují za účelem vzájemné pomoci, podpory a sdílení svých zkušeností, příběhů, emocí či strategií používaných při řešení problémů. Členy dané skupiny mohou spojovat různá témata, jako například závislosti, duševní zdraví, péče o nemocné členy rodiny, traumata, onemocnění. Docházení do svépomocné skupiny může přispět k emocionálnímu uzdravení členů a získání nových perspektiv, dovedností a zdrojů. Typické svépomocné skupiny nevede zpravidla odborník mající kvalifikaci získanou institucionalizovaným studiem v dané problematice. Jedná se většinou o „odborníky vyučené životem“ – vycházející z vlastních životních zkušeností.
Účast ve svépomocných skupinách může působit pozitivně na duševní a emocionální zdraví účastníků. Konkrétně se může jednat o snížení pocitu osamělosti, zlepšení sebeúcty, zvýšení sebevědomí, získání nových nástrojů pro řešení problémů a naučení se novým způsobům zvládání stresu, utváření nových kontaktů a podpůrných vazeb.
Svépomocné skupiny mohou být cenným zdrojem podpory pro ty, kteří čelí životním výzvám a obtížím. Společenství, sdílení zkušeností a emocionální podpora, které tyto skupiny nabízejí, mohou hrát klíčovou roli v procesu uzdravení a zlepšení kvality života.
Asi nejznámější svépomocnou skupinou jsou Anonymní alkoholici, kteří pracují na principech 12-ti kroků. Mezi další známé svépomocné skupiny řadíme Anonymní narkomany, Anonymní gamblery nebo AL-Anon/Alateen (sdružení příbuzných a přátel osob závislých na alkoholu).
V naší Adiktologické ambulanci svépomocné skupiny v klasickém slova smyslu nenajdete. V ambulanci probíhají adiktologické terapeutické skupiny vedené adiktology s dlouhodobou praxí v oboru. V současné době se jedná o tři různé terapeutické skupiny. Konkrétně mohou zájemci za splnění stanovených podmínek docházet do:
Máte-li zájem o vstup do některé z uváděných terapeutických skupin, neváhejte nás kontaktovat. Přínos skupinové psychoterapie je nezpochybnitelný. Přijďte si ho zažít na vlastní kůži.
Použité zdroje: