30.12.2024

Milí čtenáři,

Přichází přelom roku, který bývá často spojován s novým začátkem. Každý z nás si někdy dal předsevzetí a dobře ví, co obnáší rozhodnutí pustit se do změny a jaké zklamání přichází, pokud se nám cíl nepodaří splnit. Pokud si budete dávat předsevzetí týkající se závislosti, může vám pomoct krátké shrnutí z knihy Atomové návyky.

Pokud chceme vytvořit nebo eliminovat nějaký návyk, ať už je dobrý nebo špatný, je nejlepší začít s malými změnami. To, co děláme a jak se chováme velmi ovlivňuje dané prostředí ve kterém se nacházíme. Příkladem může být situace, která nastala během války ve Vietnamu, kde většina amerických vojáků užívala heroin. Když se po válce vrátili domů, závislost se skoro přes noc vytratila. Ptáte se, jak je to možné? Může za to změna prostředí. Když změníme prostředí, automaticky se změní i návyky.

Pokud se rozhodnete pro léčbu závislosti – můžete zkontaktovat detoxifikační středisko (například ve VN Olomouc: https://www.vnol.cz/index.php/cs/oddeleni/stredisko-sekundarni-prevence-a-lecby-zavislosti), kde se můžete zbavit návykové látky pod lékařským dohledem.

Kdo nad léčbou nepřemýšlí, ale rád by fyzicky změnil prostředí, nemusí se hned stěhovat, stačí například rozmístit nábytek jinak nebo vymalovat.

Pokud je užívání spojeno s osobou, rodinným nebo pracovním prostředím – pokuste se tyto vztahy omezit nebo ukončit. K tomu vám může pomoci adiktologická nebo terapeutická pomoc ve vašem okolí. Nejbližší pracoviště vyhledejte na stránkách: https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/

Spoléhat pouze na vlastní silnou vůli nestačí. Sebeovládání je pouze krátkodobá strategie. Mnohem efektivnější je vymyslet podmínky, které podporují správné chování a návyky. Pokud se chceme zbavit špatného návyku, můžeme se řídit těmito aspekty:

  1. Musí to být neviditelné – odstraňte ze svého okolí veškeré podněty, které jsou spojovány s vaším zlozvykem, v případě závislosti – návykovou látku, změnit trasu do práce, pokud vedla kolem oblíbené hospody nebo trafiky, kde jste si kupovali cigarety.
  2. Musí to být nepřitažlivé – použijte negativní motivaci a vzpomeňte si na všechna negativa, která užívání přináší (zdravotní problémy, finanční ztráta, narušení osobních i pracovních vztahů).
  3. Musí to být obtížné – omezte přístup k návykovým látkám, nejlepší je mít čistý dům, pokud to nejde, tak poproste blízkého člověka, ať např. alkohol schová na těžko dostupná místa – případně, ať je zamkne. V případě kouření – nenoste u sebe cigarety ani zapalovač.
  4. Musí to být neuspokojivé –  zapisujte si, kolik dní už jste vydrželi, aby pro vás byla nepříjemná představa se ke špatnému návyku znovu vrátit. Vyhledejte odbornou pomoc např. terapeutickou skupinu, kde můžete s ostatními sdílet svoje zkušenosti a bude pro vás motivující vydržet a neuspokojivé se k užívání znovu vrátit.

Přejeme vám, aby se vám změna špatných návyků podařila a tvorba těch dobrých pro vás byla motivující a přinášela vám změny, které potřebujete. V případě, že se rozhodnete vyhledat odbornou pomoc neváhejte nás kontaktovat a my se vám ozveme.

Tým adiktologické ambulance Olomouc

Literatura:

CLEAR, James. Atomové návyky. Jan Melvil publishing, 2020. ISBN 978-80-755-5097-2

logo Olomouclogo Olomoucký krajlogo Ministerstvo zdravotnictví České republikyspolupracujeme Úřad vlády České republiky

Projekt je financován dotační podporou Statutárního města Olomouce, Ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.